Bij troaching worden dus trainingstechnieken gecombineerd met competentiegerichte coaching. Volgens de auteurs raken in een training raken persoonlijke doelen regelmatig ondergesneeuwd in de groep en is er te weinig aandacht voor het individu. Als trainer ben ik het hier niet volledig mee eens. Natuurlijk is er minder aandacht voor het individu in de groep, maar individualiteit is vaak minder belangrijk dan wij denken. Het verhaal van de één is vaak heel herkenbaar en leerzaam voor de ander, en in die zin heeft de groep wel degelijk baat bij een training, in termen van bijvoorbeeld meerwaarde. Waarbij het natuurlijk wel noodzakelijk is dat de trainer voldoende veiligheid schept, zodat mensen hun verhaal durven delen. In organisaties wordt bijna altijd naar mensen gekeken op basis van rollen. De één is projectleider, de ander is uitvoerende kracht.
Bij troaching worden rollen vertaald naar competenties op basis van het model van Robert Quinn. In dat model staan twee basisdimensies in het denken van mensen centraal. Op de horizontale as vind je mensen die meer intern georiënteerd zijn versus mensen die meer extern georiënteerd zijn. Op de verticale as vind je mensen die van verandering houden versus mensen die de voorkeur geven aan stabiliteit. Troaching is een methode die mensen helpt om zich, naast hun eigen voorkeursrol, ook andere rollen eigen te maken door de competenties die daarbij horen verder te ontwikkelen. Troaching beoogt het gericht ontwikkelen van een specifieke competentie of specifiek gedragsaspect. Hierbij wordt gebruik gemaakt van verschillende bekende en beproefde technieken, waaronder de 'rationeel-emotieve techniek' en 'neuro-linguïstisch programmeren'. Centraal binnen troaching staat het experiment. Het experiment is een techniek die wordt toegepast om nieuw gedrag in de praktijk uit te proberen en dat gedrag vervolgens eigen te maken. Dit maakt troaching tot een methode die 'ervaren' en 'doen' centraal stelt. Troaching komt uit de koker van GITP én het gelijknamige boek belooft een nieuwe methode. Dit schept een zekere verwachting. Ik experimenteer graag met een combinatie van training en coaching en onderschrijf het standpunt van de auteurs dat beide methoden elkaar aanvullen. Ik was dan ook heel nieuwsgierig naar de meerwaarde van de ontwikkelde methodiek. Helaas moet ik concluderen dat het boek weinig nieuws te bieden heeft. Troaching onderscheidt zich methodisch weinig van training of coaching. Troaching is een grotendeels individuele benadering en leunt sterk op coachingsprincipes. Mijn definitie van troaching? Troaching is coaching met een vleugje training.
Over Irma Meerlo
Irma Meerloo is freelance trainer/adviseur en eigenaar van de Strawberry Company. De Strawberry Company richt zich op competenties in positieve bedrijfsvoering www.strawberrycompany.nl.